Profesjonalna asysta w nowoczesnej stomatologii zachowawczej i endodoncji. Praca na 4 ręce. Kurs dla asystentek i higienistek.

Dzień 1 - teoria on-line dostępna w panelu kursanta
Dzień 2 - zajęcia praktyczne 9.00-19.00

Szkolenie przeprowadzane jest w Nowoczesnej Klinice, dzięki czemu realnie odwzorowuje codzienną pracę asystentki stomatologicznej w gabinecie.

Chciałabyś profesjonalnie asystować na 4 ręce?

Swobodnie i bez stresu przeprowadzać transfer narzędzi?

Poznać tajniki pracy z lekarzem podczas zabiegu stomatologii zachowawczej i endodoncji?

Leczenie kanałowe kojarzy Ci się tylko z nudą i długim zabiegiem?

Jeżeli tak, ten kurs dla asystentek stomatologicznych i higienistek jest właśnie dla Ciebie!

Wdrożymy Cię w szybką i sprawną pracę bez zbędnych stresów.

Zastanawiasz się czy praca bez słów lub asysta o krok przed lekarzem jest możliwa? Na kursie zdobędziesz wiedzę teoretyczną oraz praktyczną, którą będziesz mogła wykorzystać w pracy z lekarzem.

Ponadto:

- Dowiesz się jak zmienić swój gabinet w idealne miejsce pracy

- Nauczysz się pracy z koferdamem

- Zgłębisz procedury, które pozwolą Ci wykonywać zawód asystentki ergonomicznie, w komfortowych warunkach, bez niepotrzebnych stresów

- Nauczysz się jak pracować szybciej i efektywniej

- Dowiesz się jak przełożyć zdobytą wiedzę na zwiększenie swojego wynagrodzenia

Dla kogo:

Kurs jest skierowany do asystentek i higienistek stomatologicznych pracujących w zawodzie, niekoniecznie czynnie asystujących przy zabiegach. Kurs będzie również doskonałym wstępem do pracy w zawodzie dla osób bez doświadczenia lub kończących szkołę.

Autorska metoda prowadzenia szkoleń  "Posłuchaj - popatrz - zrób to sam" polegająca na przemiennych wykładach, pokazach i praktyce.

Szkolenie dla higienistek stomatologicznych i asystentek - czego się nauczysz?

• Stomatologia zachowawcza:

- Rola asystentki podczas zabiegu: po co tak naprawdę potrzebna jest asysta?

- Ergonomia pracy, jak zadbać o swoje oczy i plecy.

- Wykorzystanie mikroskopu i lup podczas zabiegów.

- Praca zespołu stomatologicznego na 4 ręce: Transfer narzędzi. Zapewnienie płynności i szybkości pracy.

- Strefy działania zespołu stomatologicznego w pracy na cztery ręce. Komunikacja bez użycia słów.

- Standaryzacja stanowiska pracy. Standard materiałowy. Standard merytoryczny.

- Bezpieczne przygotowanie pacjenta do pracy w pozycji leżącej.

- Wprowadzenie do stomatologii zachowawczej - najważniejsze zagadnienia: używane systemy oznaczania zębów, klasyfikacja Blacka, aseptyka. Materiały oraz narzędzia wykorzystywane do preparacji: rodzaje wierteł, gradacje, różnice i zastosowanie; rodzaje i sposoby oznaczania kątnic, piaskarka abrazyjna.

- Techniki znieczuleń, znieczulenie komputerowe.

- Organizacja asystora kluczem do płynnej pracy.

- Transfer narzędzi, kątnic i dmuchawki.

- Ssak i ślinociąg – jego rola i prawidłowe ułożenie.

- Koferdam krok po kroku - prawidłowa izolacja pola zabiegowego, rodzaje gum i praktyczny zestaw klamer, techniki zakładania koferdamu: techniki klasyczne, technika split, triki ułatwiające założenie koferdamu.

- Przegląd kształtek, matryc i klinów oraz sposoby ich doboru, pierścienie, teflon, nici retrakcyjne.

- Najczęściej używane materiały, bondy i techniki ich stosowania, materiały kompozytowe płynne i w paście; prawidłowe sposoby polimeryzacji materiałów kompozytowych.

- Sposoby odbudów różnych klas ubytków, wykorzystanie indeksu silikonowego, stempla okluzyjnego.

• Endodoncja:

- Szczegółowe omówienie roli asysty podczas wykonywanych zabiegów leczenia kanałowego.

- Ergonomiczna organizacja stanowiska pracy oraz przygotowanie pacjenta do zabiegu.

- Wprowadzenie do endodoncji: materiały, narzędzia, sprzęt, płyny – rodzaje, rola i ich zastosowanie.

- Leczenie kanałowe krok po kroku: negocjacja, opracowanie maszynowe, ostateczne płukanie, wypełnianie kanałów.

- Re-endo: omówienie poszczególnych etapów, narzędzi i materiałów potrzebnych w trakcie zabiegu

- Sprzęt i rozwiązania stosowane do usuwania złamanych narzędzi.

- Rodzaje materiałów bioceramicznych i ich przygotowanie.

Leczenie zachowawcze

- Przygotowanie gabinetu do stomatologii zachowawczej, przygotowanie asystora kluczem do płynnej pracy podczas zabiegów.

- Strefy pracy, strefa transferu narzędzi i kątnic.

- Aseptyka w gabinecie.

- Ssak i ślinociąg – rola i prawidłowe ułożenie.

- Odpowiednie zabezpieczenie pacjenta.

- Zakładanie koferdamu w wybranych technikach.

- Komunikacja bez słów – metody porozumiewania się w zespole asysta-lekarz.

- Transfer narzędzi.

- Trening prawidłowej polimeryzacji kompozytu w ubytkach różnych klas.

- Trening protokołu leczenia zachowawczego w podziale na role asysty i lekarza.

Leczenie endodontyczne:

- Przygotowanie gabinetu do leczenia endodontycznego przez asystentkę. Organizacja stanowiska pracy. Planowanie asystora. Prawidłowe ułożenie narzędzi.

- Ergonomia pracy z mikroskopem - prawidłowe ustawienie lekarza, asystentki i pozycjonowanie pacjenta. Strefa operacyjna, statyczna, transferowa i pracy asysty - o co w tym wszystkim chodzi?

- W jaki sposób przekazywać i odbierać różne narzędzia w trakcie zabiegu.

- Trening protokołu leczenia endodontycznego w podziale na role asysty i lekarza.

- Przygotowanie MTA, Biodentine.