Planowanie minimalnie inwazyjnego leczenia kanałowego z wykorzystaniem stożkowej tomografii komputerowej

Jednodniowy kurs praktyczny, doskonalący umiejętności wykorzystywania technologii CBCT i
interpretacji wyników.

Powodzenie leczenia kanałowego definiują najczęściej trzy składowe: brak dolegliwości bólowych, zachowanie funkcji zgryzowej zęba oraz brak lub wygojenie zmian zapalnych w okolicy okołowierzchołkowej.

Dwie pierwsze składowe są stosunkowo łatwe do oceny. Jednak jednoznaczne stwierdzenie obecności przejaśnienia w okolicy okołowierzchołkowej jest utrudnione lub czasem wręcz niemożliwe bez trójwymiarowego obrazu tej okolicy, czyli bez tomografii komputerowej.

Porównanie konwencjonalnych zdjęć RVG i stożkowej tomografii komputerowej (CBCT) pokazuje niewątpliwie przewagę tej ostatniej. Dokładność, ilość szczegółów, trójwymiarowość obrazu to zalety, które niewątpliwie pomagają w leczeniu endodontycznym, które jest leczeniem trudnym i przebiegającym w wyjątkowo małej przestrzeni. Z tego też powodu prawidłowy plan zabiegu pozwala na skuteczne leczenie endodontyczne, jednocześnie minimalizując ryzyko niepowodzenia wynikające z braku odpowiednich danych.

Naszym celem jest pomóc endodontom, jak i innym potencjalnym użytkownikom CBCT, jak lepiej wykorzystywać tę technologię oraz jak dokładniej interpretować wyniki.

Czego nauczysz się na szkoleniu?

• Do czego możesz wykorzystać 3D w endodoncji
  • Jakie są możliwości iograniczenia – co można, a czego nie można zobaczyć
  • Jak uspokoić pacjenta obawiającego się promieniowania jonizującego? Jakie są korzyści CBCT a jaka jest potencjalna dawka promieniowania?
  • Jak otworzyć obraz CBCT, jak interpretować skany?
  • Zaznajomimy Cię z głównymi zaletami oprogramowania oraz osprzętu
  • Zrozumiesz czym jest artefakt i jak sobie z nim radzić
  • Nauczymy się jak korygować materiał CBCT aby zwiększyć jakość zdjęcia
  • Jak ustawiać parametry tak aby zmniejszyć czas interepretacji zdjęcia zwiększając jakość diagnozy
  • Podczas szkolenia każdy kursant będzie miał do dyspozycji skan CBCT konkretnego przypadku na którym wykona planowanie zabiegu endodontycznego.
  • Na konkretnych przypadkach nauczymy się planować punkt trepanacyjny, sposób opracowania komory zęba uwzględniając anatomię oraz podpowiemy jaki system narzędzi maszynowych wybrać.
  • Po zaplanowaniu zabiegu wykonasz zgodnie z przygotowanym planem dostęp i przeprowadzisz leczenie kanałowe na specjalnie do tego celu przygotowanych fantomach