Weronika Wiszniewska
Weronika Wiszniewska

Endodontyczny savoir vivre, czyli dobre maniery pod lupą.

Czy wiedzieliście, że konstrukcja savoir-vivre wywodzi się z języka francuskiego? Wyrażenie to pochodzi od dwóch oddzielnych słów, gdzie savoir znaczy “wiedzieć”, a vivre po prostu “żyć”. Stąd cały ten zwrot możemy przetłumaczyć jako Sztuka Życia. 

Niewątpliwie bez względu na to w jakiej sytuacji życiowej się znajdujemy, zawsze warto jest znać i respektować pewne zasady i reguły funkcjonujące w danej grupie osób. Wybrałam dla Was i pokrótce opisałam 10 zasad zgodnie z którymi powinien pracować wzorowy endodonta :))

Endodontyczny savoir vivre, czyli dobre maniery pod lupą.

Czy wiedzieliście, że konstrukcja savoir-vivre wywodzi się z języka francuskiego? Wyrażenie to pochodzi od dwóch oddzielnych słów, gdzie savoir znaczy “wiedzieć”, a vivre po prostu “żyć”. Stąd cały ten zwrot możemy przetłumaczyć jako Sztuka Życia. 

Niewątpliwie bez względu na to w jakiej sytuacji życiowej się znajdujemy, zawsze warto jest znać i respektować pewne zasady i reguły funkcjonujące w danej grupie osób. Wybrałam dla Was i pokrótce opisałam 10 zasad zgodnie z którymi powinien pracować wzorowy endodonta :))

Prawidłowa dokumentacja medyczna.

Skrupulatne prowadzenie zapisów na temat leczenia pacjenta jest nie tylko naszym prawnym obowiązkiem, ale też ułatwia zorientowanie się w stanie klinicznym pacjenta. Przydaje się nie tylko lekarzom innych specjalności, ale też nam samym w przypadku leczenia wielowizytowego, czy wizyt kontrolnych. Dlatego pamiętajmy, aby w karcie pacjenta zanotować wszystkie ważne informacje. Nie używajmy skrótów, które mogą być trudne do zrozumienia przez inne osoby mające wgląd w nasze dokumenty, oraz starajmy się unikać sytuacji w której z braku czasu pozostawiamy kwestię uzupełnienia dokumentacji na koniec dnia. Po całym dniu pracy przypomnienie sobie wszystkich istotnych kwestii może być trudne, ale też znacząco zwiększa się ryzyko popełnienia jakiegoś błędu. Pamiętajmy też o zapisywaniu na bieżąco wszystkich zdjęć RTG.

Dokładnie poinformujmy pacjenta o kosztach leczenia i jego etapach.

Pacjent świadomy tych wszystkich aspektów będzie na pewno spokojniejszy. Będziemy mieć pewność, że zarezerwuje odpowiednio dużo czasu, abyśmy mogli przeprowadzić ze spokojem wszystkie zaplanowane na daną wizytę procedury, a przejrzysty, zaakceptowany kosztorys również ułatwi zaplanowanie zasobów finansowych.

Zadbajmy o ząb pomiędzy wizytami.

Nieszczelne opatrunki tymczasowe mogą doprowadzić do szybkiej infekcji systemu kanałowego oraz zniweczyć nasze wysiłki jakie podjęliśmy, aby zdezynfekować wszystkie przestrzenie. Zadbajmy o to, aby odbudowa zęba między wizytami była szczelna i trwała, oraz aby nie irytowała tkanek przyzębia. Korzystne jest również zabezpieczanie ujść kanałów za pomocą sterylnego teflonu. Dużo łatwiej się go usuwa niż strzępiące się watki. Aby zapobiec złamaniu ząb należy też wyłączyć ze zgryzu,poprzez redukcję jego wysokości.

Higienizacja przed przystąpieniem do leczenia endodontycznego.

Oczyszczenie zębów ze złogów nazębnych i osadów przed rozpoczęciem kolejnych etapów leczenia to bardzo dobry nawyk. Jeśli jest to tylko możliwe powinniśmy uwzględniać w naszym planie leczenia ten etap. Wyjątkiem od tej reguły będzie oczywiście leczenie stanów ostrych, które zawsze będzie miało pierwszeństwo w naszym postępowaniu.

Skrupulatne oczyszczenie próchnicy.

Dokładne usunięcie zmian próchnicowych i opracowanie ścian ubytku oraz komory pozwoli nam na lepszy wgląd w sytuację endodontyczną danego zęba. Ułatwi nam to też poszukiwanie kanałów oraz umożliwi odpowiednią dezynfekcję systemu kanałowego, oraz zapobiegnie jego reinfekcji pomiędzy wizytami.

Odpowiednie przygotowanie zęba do leczenia.

Wykonaj diagnostyczne zdjęcia RTG. Dobrze jest poznać swojego przeciwnika przed pojedynkiem ;) Nie przystępuj do leczenia bez odpowiedniej izolacji koferdamem. W tym momencie to już “złoty standard” endodoncji…bez którego ani rusz! Zastanów się również, czy ząb nie wymaga odbudowy ściany. Szczególnie jeśli ubytek schodzi głęboko poddziąsłowo, lub wiesz, że nie zakończysz leczenia na tej samej wizycie.

Przemyśl jaką odbudowę post-endo chciałbyś zastosować.

Zanim rozpoczniemy leczenie endodontyczne powinniśmy wiedzieć jakie mamy możliwości jeśli chodzi o odbudowę zęba. Przemyślenie tego etapu pomoże nam adekwatnie przygotować tkanki twarde zęba, ale też rozplanować leczenie w odpowiednim czasie. Pozwoli też na przygotowanie pacjenta na całościowy koszt związany z leczeniem zęba.

Nie pozostawiaj gutaperki we wnętrzu komory zęba.

Gutaperka (ale też inne kolorowe materiały) pozostawiona w jamie zęba może doprowadzić do nieestetycznego przebarwienia komory zęba. Należy być bardzo ostrożnym, gdyż barwniki, które wnikną do mikroskopijnych kanalików zębinowych mogą być trudne lub wręcz niemożliwe do usunięcia.

Zaplanuj leczenie i odpowiednio się do niego przygotuj.

Odpowiednie rozplanowanie wizyty i przygotowanie niezbędnego instrumentarium pozwala zachować spokój w trakcie leczenia i sprawia, że czas wizyty jest efektywnie wykorzystywany. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty w kwestii organizacji pomocne jest stworzenie i wydrukowanie checklist, które pomogą wszystko uporządkować. Nie zapominajmy też, że kluczowa jest również komunikacja w zespole. 

Tego jak układać standardy zabiegów i jak komunikować się w zespole możesz nauczyć na kursie https://www.akademiastomatologii.edu.pl/wydarzenia/dream-team-wspolpraca-asystentki-i-lekarza-dentysty-w-nowoczesnej-stomatologii-2022-12-03

Zaplanuj wizyty kontrolne.

Zęby leczone endodontycznie z powodu zmian okołowierzchołkowych, czy resorpcji zapalnych powinny być kontrolowane radiologicznie. Pozwala to zweryfikować efekty leczenia i wychwycić szybko niepowodzenia. Zaleca się aby pierwszą wizytę kontrolną umówić po 6 miesiącach od zakończenia leczenia. Kolejną dobrze przeprowadzić po roku, a później już co 2 lata. Całkowite wygojenie zmian może wystąpić nawet po czterech latach!