Przeprowadzone kursy | Przeszkoleni kursanci |

Czym pracować? Parę słów o kątnicy stomatologicznej i wiertłach dentystycznych

Lek. dent. Monika Dzieciątkowska to absolwentka Łódzkiej Akademii Medycznej (obecnie - Uniwersytet Medyczny w Łodzi), stomatolog pracujący w zawodzie od ponad dwóch dekad, doświadczona specjalistka z zakresu endodoncji, protetyki i stomatologii estetycznej oraz zaangażowana w szerzenie wiedzy założycielka Akademii Stomatologii. Stworzony przez nią vlog to seria krótkich filmików zawierających teoretyczne i praktyczne omówienie konkretnych aspektów leczenia stomatologicznego, która pozwala Kursantom przyswoić wiedzę w szybki i efektywny sposób, by mogli oni z sukcesem wykorzystać ją we własnej praktyce klinicznej.

W drugim odcinku dr Monika opisze niezbędne przy pracy w mikroskopie instrumentarium endodontyczne, uwzględniając w nim specjalistyczne narzędzia, takie jak walce, stożki, kuleczki, różyczki. Jednocześnie odpowie na tytułowe pytanie o wiertła dentystyczne i kątnicę stomatologiczną. Dowiemy się, jaki podstawowy problem towarzyszy początkom pracy w powiększeniu, dlaczego długość ma znaczenie i w jakie przedłużane wiertła stomatologiczne endodonta powinien się zaopatrzyć. 

Zaznajomimy się również z charakterystyką pracy z użyciem kątnicy przyspieszającej, która pozwala na dużą różnorodność. Poznamy szczegóły zero-jedynkowego działania tradycyjnej turbiny oraz cechy kątnicy, które warunkują jej przewagę nad standardowym silnikiem. Uzyskamy przystępny opis sposobu użycia kątnicy stomatologicznej w zależności od etapu pracy. Dr Monika wyjaśni, jak odległość od newralgicznych obszarów pola zabiegowego, np. dna komory, wpływa na tempo pracy oraz konieczność dbania o precyzję postępowania. 

Specjalistka podpowie również, dlaczego w kanałach pracujemy zazwyczaj na sucho, aby praca była dokładna i delikatna oraz jak powinniśmy zbalansować użycie narzędzi maszynowych, w tym kątnicy stomatologicznej ze schładzaniem pola zabiegowego. Zdradzi nam także zastosowanie ultradźwięków oraz zalety pracy z tą metodą. Poznamy również rolę dobrego oświetlenia pola zabiegowego w endodoncji i innych dziedzinach stomatologii. Otrzymamy przydatne porady dotyczące konserwacji kątnicy stomatologicznej z podkreśleniem, dlaczego tak istotne jest zaplanowanie w ciągu dnia dodatkowych zabiegów konserwujących.

Film dostępny dla kursantów Akademii Stomatologii