Videoblog lek. dent. Moniki Dzieciątkowskiej pokazuje, że Akademia Stomatologii nie boi się iść z duchem czasu i wychodzi naprzeciw tym Kursantom, którzy chcą poszerzać swoje zawodowe horyzonty, lecz nie są w stanie poświęcić jednorazowo kilkudziesięciu minut na zgłębienie się w wyczerpujące wykłady. Każdy krótki filmik stanowi pigułkę wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej konkretnego etapu leczenia stomatologicznego i zawiera gotowe rozwiązania, które Kursant będzie gotów natychmiast zastosować we własnej praktyce klinicznej. Lek. dent. Monika Dzieciątkowska, stomatolog z ponaddwudziestoletnim stażem zawodowym i ogromnym doświadczeniem w zakresie endodoncji, protetyki czy stomatologii estetycznej prezentuje w materiałach wideo porady umożliwiające kolegom po fachu lepszą i efektywniejszą pracę.
W tym odcinku zajmiemy się odbudową zębów po leczeniu kanałowym. Zęby boczne, które wcześniej były leczone kanałowo zwykle wymagają odbudowy protetycznej. Odbywa się to najczęściej z wykorzystaniem endokoron, nakładów ceramicznych lub kompozytowych. Materiał video wyjaśni więc najważniejsze zasady preparacji zębów pod odbudowy protetyczne, z podkreśleniem istotnej roli prawidłowego doboru i użycia instrumentarium w trakcie naszej pracy. Podsumowując, preparacja w procesie odbudowy zębów jest zazwyczaj szybka i wymaga spełnienia kilku podstawowych zasad.
Dr Monika wyjaśni nam, w jaki sposób typ używanych wierteł dentystycznych i rodzaj obciążeń występujących przy preparacji protetycznej warunkuje przewagę kątnicy przyspieszającej nad turbiną. Dowiemy się także, jaki nasyp narzędzi i jaka prędkość obrotów jest najbardziej odpowiednia przy konkretnych etapach przygotowania zębów pod endokorony czy nakłady. Zostanie dokładnie omówione zalecane postępowanie podczas preparacji wstępnej, zgrubnej, jak i podczas wykonania detalu, które są niezbędnymi etapami procesu odbudowy zębów.
Dowiemy się, kiedy wyłączyć chłodzenie wodne i powierzyć rolę schładzania pola zabiegowego asyście. W procesie odbudowy zębów, chłodzenie przez asystę spełnia bowiem podwójną funkcję. Pojawi się również odpowiedź na pytanie, dlaczego podczas preparacji, przy kontrolowanej pracy nie zaobserwujemy przegrzania zęba. Otrzymamy również przystępne wyjaśnienie działania przyspieszającego kątnicy stomatologicznej w powiązaniu z jego praktycznym zastosowaniem. A także użyteczną informację o sposobie ustawiania prędkości na unicie.