Przeprowadzone kursy | Przeszkoleni kursanci |

Jak pracować? Metody mechanicznego opracowania kanałów zęba

Vlog stworzony przez lek. dent. Monikę Dzieciątkowską to kolejny etap ewolucji szkoleń internetowych. Krótkie, treściwe materiały wideo w ciekawy sposób pozwalają Kursantom Akademii Stomatologii poznać konkretne elementy procedur dentystycznych zarówno pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Dr Monika, specjalistka z zakresu endodoncji, protetyki oraz stomatologii estetycznej z ponaddwudziestoletnim doświadczeniem w zawodzie doskonale wie, jak za pomocą kilkuminutowego filmiku wyposażyć Kursanta w wiedzę gotową do wykorzystania w praktyce.

Kolejny odcinek vloga ma na celu zaprezentowanie istotnych informacji, które pomogą w bezpieczny sposób wykonać procedurę opracowania kanałów zęba. Mamy w tej chwili na rynku 2 główne nurty, jeśli chodzi o opracowanie mechaniczne. Wykonujemy je narzędziami niklowo-tytanowymi, które dzielimy na dwie duże grupy: narzędzia rotacyjne i narzędzia pracujące w ruchu recyprokalnym.

Znaczna część filmiku poświęcona jest negocjacji kanału. Ten etap opracowania kanałów zęba wiąże się z użyciem narzędzia negocjacyjnego, które jest pierwszym narzędziem, wprowadzanym do kanału. Ma ono na celu zbadanie anatomii wnętrza kanału oraz pozwala zorientować się, jakiego rodzaju jest to kanał. Dzięki video dowiemy się, jakich informacji dostarcza nam pierwsze wprowadzane do niego narzędzie i jak powinniśmy posługiwać się pilnikiem, by już na samym początku nie utrudnić sobie dalszej pracy, związanej z mechanicznym opracowaniem kanałów zęba.

Dr Monika wyjaśni, co kryje się za powiedzeniem „endodonta nie ma mięśni”, a także opisze dokładnie najbardziej bezpieczną, podstawową technikę umieszczania narzędzi ręcznych w kanale. Poznamy ryzyko związane z obracaniem pilnikiem ręcznym we wnętrzu zęba oraz wartość potwierdzenia zmierzonej endometrem długości roboczej przy użyciu zdjęć radiologicznych z narzędziem w kanale. 

Otrzymamy jasny opis techniki stu ruchów góra-dół, zawierający sposób jej praktycznego wykonania oraz powody, dla których jej użycie jest niezbędne przed wysunięciem narzędzia inicjującego z kanału. Narzędzia maszynowe zwykle wymagają wcześniejszego przygotowania kanału, a tym wcześniejszym przygotowaniem kanału jest gładka ścieżka, czyli „glide path”. Usłyszymy również o połączeniu mikrosilnika z endometrem i praktycznym wykorzystaniu tej hybrydy oraz o roli irygacji kanałów korzeniowych w trakcie mechanicznego opracowania kanałów zęba.

Film dostępny dla kursantów Akademii Stomatologii