Przeprowadzone kursy | Przeszkoleni kursanci |

Jak przykleić ceramikę do szkliwa? Zastosowanie cementu dentystycznego do nakładów i endokoron

Videoblog, czyli cykl krótkich filmików prezentujących praktyczny przebieg różnych procedur stomatologicznych wzbogacony o omówienie teoretycznych ich aspektów to najnowocześniejsza forma edukacji internetowej, gotowa sprostać największym wyzwaniom dzisiejszego świata - chęci do samorozwoju i pędzącej bezustannie rzeczywistości, pozbawiającej nas wolnego czasu. Dzięki materiałom video autorstwa lek. dent. Moniki Dzieciątkowskiej, absolwentki Łódzkiej Akademii Medycznej (obecnie - Uniwersytet Medyczny w Łodzi), lekarza specjalizującego się w zabiegach endodontycznych, protetycznych i z zakresu stomatologii estetycznej oraz autorki licznych programów szkoleniowych i założycielki Akademii Stomatologii, Kursanci zyskują kompleksowe przedstawienie danego elementu leczenia oraz łatwe do zastosowania w praktyce klinicznej porady, zwiększające efektywność i skuteczność ich pracy, poświęcając na przyswojenie informacji zaledwie kilka minut!

W piątym odcinku dr Monika przedstawi zastosowanie cementu dentystycznego do uzupełnień ceramicznych od strony praktycznej. W tej procedurze ważnym momentem jest zrozumienie, z jakim materiałem mamy do czynienia, dlatego że każdy z nich wymaga nieco innej obróbki i przygotowania samego nakładu. W opisywanej tu części vloga przedmiotem naszego zainteresowania będzie cementowanie nakładów i endokoron ceramicznych i kompozytowych.

O ile proces cementowania nakładów ceramicznych jest zmienny w zależności od materiału, o tyle przygotowanie zęba bez względu na procedurę jest stałe. Usłyszymy o podziale pracy między dentystą i jego asystą, a każdy etap postępowania obojga z nich zostanie dokładnie omówiony. Dowiemy się, czym usunąć z zęba zanieczyszczenia, np. pozostałości dotychczasowych wypełnień, oraz jak go wytrawić. Tak przygotowany ząb zaizolowany koferdamem może być poddany dalszemu postępowaniu. 

Poznamy też etap przygotowania powierzchni uzupełnienia do cementowania, wykonywane przez asystę. Dr Monika wyjaśni, jakiego rodzaju cementów dentystycznych warto używać przy pracy z nakładami tak, aby mieć pewność pełnej polimeryzacji dzięki reakcji chemicznej. Otrzymamy praktyczne porady na temat każdego etapu procedury oraz opis najbardziej przydatnych na każdym etapie postępowania narzędzi.

W dalszej kolejności dowiemy się, dlaczego niezbędnym elementem naszej pracy jest usunięcie nadmiarów cementu dentystycznego z powierzchni zęba. Jest to kluczowy etap dla całego procesu, ze względu na to, że pozostawiony w przestrzeniach w nadmiarze materiał może przyczynić się w pierwszej kolejności do stanu zapalnego, a następnie do próchnicy wtórnej. Pamiętamy o usunięciu nadmiaru cementu dentystycznego, a następnie wypolerowaniu powierzchni tak, aby nitka dentystyczna nie zahaczała się w tym obszarze.

Film dostępny dla kursantów Akademii Stomatologii