Przeprowadzone kursy | Przeszkoleni kursanci |

Mechaniczne opracowanie kanałow korzeniowych

Cykl webinarów Curriculum Endoprotetycznego, połączony z kursem praktycznym, pozwoli na zdobycie nowych umiejętności pod czujnym okiem trenerów.

Curriculum Endoprotetyczne to nowatorska formuła szkoleniowa stworzona z myślą o wszystkich, chcących podnosić swoje kompetencje pod okiem specjalistów. Następnym webinarem powstałym w ostatnim czasie jest Mechaniczne opracowanie kanałów korzeniowych, webinar poświęcony technikom i metodom pracy. Prowadzącym jest dr n. med. Mariusz Pietrzak. Wykładowca jest absolwentem łódzkiego Uniwersytetu Medycznego i specjalizuje się głównie w endodoncji, stomatologii estetycznej oraz protetyce. Od 2011 roku prowadzi w całej Polsce szkolenia z zakresu endodoncji, endodoncji mikroskopowej oraz ergonomii.

Kurs pozwala na poszerzenie wiedzy w najważniejszym zakresie pracy endodonty — udrożnieniu kanału korzeniowego i ustaleniu jego długości roboczej (apex i okolica przywierzchołkowa) przy użyciu endometru, a nie powszechnej dotychczas radiologii.

Po ukończeniu szkolenia, kursant będzie w stanie prawidłowo odczytywać wyniki pomiarów i przede wszystkim wykonywać je na potrzeby zabiegu. W webinarze znaleźć można również odpowiedzi na pytania dotyczące nietypowych przypadków, przykładowo — pacjentów z perforacjami, wypełnieniami amalgamatowymi lub ze zbyt suchymi czy zbyt mokrymi kanałami. Kursanci zapoznani zostaną z rodzajami wykorzystywanych narzędzi razem z zakresem ich działania, przeznaczeniem oraz specyfikacją (materiał wykonania, przekrój). Spośród wielu wykorzystywanych w leczeniu endodontycznym instrumentów omówione zostaną

  • Poszerzacz K-file
  • Pilnik K-file
  • Pilnik K-flex
  • Pilnik typu H

Oprócz znajomości wykorzystania narzędzi kursanci posiądą wnikliwą wiedzę w obszarze podstawowych procedur, którymi leczone są kanały korzeniowe, pośród nich znajdują się klasyczne techniki:

  • step-back
  • crown-down
  • balanced forces

Omówione zostaną także sposoby pracy narzędziami maszynowymi. Na jednym z przedstawianych filmów instruktażowych słuchacze mogą krok po kroku prześledzić przypadek opracowania kanałów korzeniowych wybranym systemem narzędzi kanałowych (Rotate VDW).

Film dostępny dla kursantów Akademii Stomatologii