Przeprowadzone kursy | Przeszkoleni kursanci |

Zanim zaczniemy, czyli zakładanie koferdamu w leczeniu kanałowym

Vlog lek. dent. Moniki Dzieciątkowskiej to seria krótkich filmików, w których absolwentka Łódzkiej Akademii Medycznej, stomatolog z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i autorka licznych programów szkoleniowych, dzieli się swoją wiedzą z Kursantami Akademii Stomatologii. Każdy kilkuminutowy odcinek zawiera zwięzłe i treściwe przedstawienie konkretnego aspektu pracy lekarza dentysty i stanowi miniporadnik z niezbędnymi informacjami, które umożliwią Kursantom pomyślne zastosowanie ich w praktyce klinicznej.

Pierwszy odcinek vloga zatytułowany „Zanim zaczniemy” jest poświęcony przygotowaniu pola operacyjnego do zabiegu leczenia kanałowego wraz z omówieniem procesu zakładania koferdamu. Dowiemy się, dlaczego jest on niezbędny w praktyce klinicznej lekarza-endodonty, w jaki sposób ułatwia pracę i ją przyśpiesza. Materiał video odkryje tajniki przygotowania do zabiegów z zakresu endodoncji i odpowie na pytanie, w jaki sposób najszybciej odbywa się zakładanie koferdamu na ząb. Wszystko po to, aby zoptymalizować czas potrzebny na przygotowanie pola zabiegowego do pracy.

Poznamy przewagę techniki „najpierw klamra, potem guma” nad innymi sposobami umiejscawiania lateksowych arkuszy w jamie ustnej. Usłyszymy kilka praktycznych informacji o klamrach do koferdamu, dbaniu o instrumentarium i koferdamie w płynie, a dr Monika zdradzi nam, w jaki nietypowy sposób endodonta może wykorzystać krem do golenia podczas zakładania koferdamu.

Ponadto dowiemy się, jaki jest najbardziej uniwersalny typ klamry, który ułatwi pracę i pozwoli na oszczędzenie czasu, potrzebnego na przymiarki. W dalszej kolejności poznamy rozwiązanie, które przyspiesza zakładanie gumy koferdamowej, a następnie usłyszymy, w jakich sytuacjach pomocny będzie koferdam w płynie. Pamiętajmy, że na koniec procedury zakładania koferdamu, wszystkie elementy używane do leczenia takie jak klamra, kleszcze do zakładania klamry czy ramka powinny być zdezynfekowane, zapakowane w jednorazowe pakiety i wysterylizowane.

Film dostępny dla kursantów Akademii Stomatologii